Īsi par Puškina pieminekli Rīgā
Viņnedēļ Rīgas Pieminekļu padome lēma, ka par sasaisti ar padomju laiku slavināšanu tiks atbalstīta vairāku pieminekļu demontāža vai pārvietošana, to skaitā iekļaujot arī kanālmalas pieminekli krievu dzejniekam Aleksandram Puškinam. Un es uzskatu, ka konsultatīvās padomes lēmums bija pareizs.
Debatējot par šo pieminekli, jājautā – kāpēc pēc Latvijas neatkarības atgūšanas tas pilsētai bija jāuzstāda. Kas bija tas cilvēks vai cilvēki (vēstniecība?), kas uz to uzstāja? Kāpēc neviens no Eiropas rietumu puses neuzstāja, ka vajadzīgs Gēte, Šillers, Strindbergs, Lagerēva?
Varēja jau arī tie, kas cēla un maksāja par Puškinu, ja jau viņiem bija nauda, izvēlēties kādu no šiem rietumu kultūras dižgariem. Bet nē, vajadzēja kādu no austrumiem, no impērijas, kas ar gariem zobiem bija spiesta atteikties no Pribaltikas daļas. Kāpēc?
Viss sarežģītais ir vienkāršs, ja saprotam lietu kārtības dziļāko būtību.
It kā jau Jums taisnība. Bet – Puškins nomira ilgi pirms komunistu nākšanas pie varas un īsti krievs arīdzan nebija. Jau “sejā ierakstīts” un viņa sencis ar afrikānisku izcelsmi arī autora biogrāfijā minēts. Vispār – par pazīstamiem daiļražiem no pirmspadomju laikiem Krievijā…. Neesmu pārliecināta, vai viss metams pār vienu kārti. Tad jau jāatsakās no Čaikovska mūzikas, Ņekrasova, pat Mendeļejeva un Lomonosova… Nu, kaut kā tā. Tik viedoklis.
Puškina piemineklis tāpat kā Puškina, Turgēņeva, Ļermotova,Lomonosova, Gogoļa ielas Rīgā ir Krievu kolonizācijas atliekas Rīgas sejā. Laiks veikt koloniālisma atlieku aizvākšanas!
Labi, tos nosaukumus aizvāks, pieminekļus pārbīdīs. Bet ko darīt ar Alberta ielas celtnēm? Tām celtnēm gandrīz visām arhitekts ir Eizenšteins, tā Eizenšteina, kurš uzņēma Krievijā, jau PSRS laikos filmu “Bruņukuģis Porjomkins””, tēvs. Un vispār tas režisors Eizenšteins bija Krievijas ārēs savā laikā zināma figūra. Ja jau cīnāmies par koloniālo atlieku likvidēšanu… Bet vispār, Ringold, ar Jūsu jautājuma formulējumu var aizrunāties arī līdz tam, ka “nonesam” visas Latvijas pilsētu akmens celtnes un būvējamies guļbaļķu ēkās. Jo mūra pilsētbūvniecību pie mums arī ieviesa šurp sabraukušie kolonizatori. Tie,, kuri še uzradās pirms austrumu impērijas.. Tas tā, par putniņiem uz palodzes. Var jau būt, ka pārspīlēju, bet ir vieta arī šādam skatupunktam.
Vismaz būs attīrīšanās sākums no kolonizācijas atliekām. Nejau dēļ dzejnieku kvalitātēm ielas tika pārsauktas, bet iezīmējot impērijas teritoriju un rusificējamo teritoriju. Nevag pārvērst par absurdu par grāmatu, gleznu, ēku nojaukšanu. Tie visi ir lieki pārspīlējumi. Cik daudz Trešā reiha ielu nosaukumi vai statujas ir saglabātas iepriekš okupētajās teritorijās? Vai kādam liktos aiztāvēt normāli šādu imperiju koloniālo atlieku aizstāvēšanu un cīnīties par to saglabāšanu? Kāds aicinātu “nestrebt karstu”? Diemžēl daudzi latvieši kā Gundars Āboltiņš ir visu mūžu spēlējot tēvočus Vaņas uzbūvējuši un saauguši ar krievu impērijas un psrs klišejām par īpašo un diženo kultūru, bez kuras šeit nekas nenotiek un nevar iedomāties kā būtu dzīvot brīvi bez šādām uzspiestām klišejām un uzreiz biedē ar gleznu vai ēku graušanu.
Ringold, vispirms par aktieriem. Ļoti daudzi padomjlaika latviešu, lietuviešu, igauņu aktieri spēlēja kino dažādas lomas, ļoti bieži attēlojot amerikāņus, vāciešus un vispār rietumniekus. Tad viņus visus norakstīt uz rietumniekiem? Dziedātāja Laima Vaikule daudzos pēcpadomu gados pa Maskavu dzīvojās, Krievijā koncetrēja, Raimonds Pauls Krievijā mīlēts un atpazīstams ar savu mūziku, dziesmām. Tad viņus arī “aizrakstīt” kā Krieviju slavinošus vai kā no šī cikla? Un cilvēku paaudze, kuras auru laiki, auru gadi pagāja neizbēgamā PSRS ārpusmājas ideoloģiskā ietekmē? Es savā iepriekšējā komentāra, protams, iz pārspīlējumu cikla ieteicos. Bet. Varbūt ne tik pārspīlēti? Jo – ja kur jauc koloniālismu slavinošus objektus, tad nu lūdzu precizitāti – kuri objekti nepatīk. Tas, ka nojauca fašisma laika objektus Eiropā, tur jau noteikti tās jaukšanas motivācija bija konkrēta – ko un kāpēc jauc. Un par Latvijā nojaucamajiem objektiem – nu nepietiek ar to, ka pasaka “koloniālisma objektus”. Ir tomēr jāprecizē tas vārdiņš -koloniālisms. Jo neglābjami – pirms krieviskā koloniālisma te bija citu zemju koloniālisms. Tas, ka pie mums ir ielas, kuras nosaulkas Krievijas atpazīstamo cilvēku uzvārdos – nu, te šo ielu nosaukumu pārsaukšanai kā citādi jāpieiet no kritiskās domāšanas puses. Un esat pārliecināts, ka šo ielu nosaukumus tagadējās paaudzes uztver kā PSRS laiku slavināšanu? Man vismaz Gogolis ir savulaik Krievijas impērijā dzivojošs ukraiņu rakstnieks, Lomonosovs – sava laika izcilais un nepelnīti malā nobīdītais zinātnieks, Mendeļejevs – izcils ķīmiķis, visā pasaulē izmantotās ķīmisko elementu tabulas tēvs. Starp citu, to ķīmisko elementu tabulu arīdzan jāpārsauc, lai “aizietu prom” no krieviskā?
Un tikai atgādinu – es neesmu par šobrīdējo bardaku Ukrainā, es esmu par veselo saprātu.
Jā, daudzi aktieri no Baltijas varēja tēlot ārzemniekus un citus ienaidniekus, galvenokārt, fašistus sk. filmu ”Friči un Blondīnes”. Cik tas bija dēļ ”svēšādājām sejām” un cik dziļāks mērķis nostiprināt mītu par baltiešiem kā ienaidniekiem/fašistiem. R.Pauls un L.Vaikule sāka savu karjeru laikā, kad Latvija bija okupēta līdz ar to nevarēja savu karjeru veidot savādāk un citādāk. Tas, ka R.Pauls vai L.Vaikule bija populāra koloniālajā metrapolē un arī pēc Padomju impērijas sabrukšanas turpināja būt populāra tur tā arī jāvērtē, kā koloniālisma sekas. Nebūtu Latvija okupēta un kolonizēta būtu uzstājušies citur un iespējams būtu populāri citās valstīs. Pirms Krieviskā koloniālisma, Latvijas teritorijā bija vāciskie, zviedru un poļu jūgi. CIk daudz ir saglabājušies no šiem laikiem ielu un pat rajonu nosaukumi pēc šo koloniālisma laiiem? Cik zviedru, poļu, vācu koloniālismu atliekas ir palikušas Rīgā? Krievu kolonismā iespaidā ir palikušas ielas Puškinam, Turgēņevam, Ļermotovam, Gogolim, pat saglabājušās rajonu nosaukumi kā ”Maskavas forštate”. Kāpēc, lai šo Rīgas apkaimi nepārsauktu analoģiski kā tas bija ar Pēterburgas forštati par Vidzems priekšpilsētu? Kāpēc līdz 2.Pasaules Karam Latgales ielas nosaukumam būtu jābūt Maskavas ielai? Cik ielas ir nosauktas poļu,zviedru, vāciešu dzejnieku, zinātnieku vārdos? Kāds ir iemesls lai neatbrīvotos no visām šīm koloniālisma atliekām? Neviens neliedz turpināt lietot Mandeļējeva tabulas, vai lasīt dzejnieku darbus, taču to vārdiem nav nav jāturpina par Krievijas impērijas iezīmēšanas stabiem Latvijā. Protams, ielas un pieminekļi ir tikai sākums un galvenais ir galvās uzceltajiem pieminekīļiem koloniālajai metrapolei. Veselais saprāts liek atbrīvoties no visām koloniālājām atliekām, tāpat, kā tas Latvijas teritorijā tika darīts ar visu, kad Latvija bija kolonizēta un bija daļa ar Ostlandi.
Par Maskavas forštati piemērs ir galīgi garām. Tas Rīgas reģions tā saucās jau ilgi pirms 2 Pasaules kara. Un – Vāgnera ielu Rīgā vai tad neesi pamanījis? Gogolis bija ukrainis. Starp citu un par dzeguzēm. Pie viena viņš savas dzīves un darbības laikā īpašīgi uzsvēra savu ukrainisko izcelsi tādējādi radot konfliktsituācijas. Tiesa, pēc mūsdienu mērauklām pasīkas, bet tomēr fakts paliek fakts. Mūsu pašu 19.gadsimta jaunlatviešu kustības aizsācēji izglītību bija ieguvuši Pēterpilī. Uzsveru – Pēterpilī, nevis Tērbatā. Un viņu izglītības iegūšanas vieta nu nekādi neiespaido viņu ieguldījumu latvietiskuma stiprināšanā.
Vēlreiz atgādinu – likvidējot koloniālisma sekas, normāli ir tikai uzsvērt to, ko tieši un konkrēti kādam ir vēlme likvidēt. Ar konstruktīvu motivāciju. Jo – principā nu loti daudz kas mūsmāju teritorijā ir koloniālisma sekas. Ieskaitot kristietismu. To taču arī koloniālisti pie mums ievazāja, no sākuma kulta celtnes ceļot savām vajadzībām, pamazām iesaistos savā reliģijā “aborigēnus” visādiem līdzekļiem.
Maskavas ielas nosaukums tev traucē? Pagaidām tā iela no Rīgas ved laukā tās pilsētas virzienā, var teikt – maģistrālais virziens divu pilsētu savienošanai ar satiksmi. Tas tā, uz to tā arī var paskatīties.
Un kādējādi tevi traucē ielu nosaukumu veltījumi tiešām vērā ņemamu, ne tikai Krievijā un Baltijas republikās atpazīstamu cilvēku uzvārdi? Ņemot vērā to, ka šie cilvēki dzīvoja un darbojās nu ļoti ilgi pirms komunisma ideoloģijas “uzvaras gājiena” kā arī nekādi ar savu darbību neietekmēja mūsmāju politisko dzīvi?
Vismaz neatceros, ka Latvijas teritorijā būtu parādījušās Brežņeva, Andropova, Čerņenko ielas. Tie gan te dikši iespaidoja norises savā dzīves laikā. Un plusžetons no manis tiem kuri izdomāja un nodrošināja to, ka pārdaugaveklis tika likvidēts.
Ja uz visu to paskatās izteikti un ļoti principiāli.
Smart Communications
Globe Telecom
Globe Telecom
Smart Communications
Sun Cellular